RAW czy JPG

RAW czy JPG

Format RAW i JPG

 • Obecnie aparaty cyfrowe posiadają możliwość zapisywania obrazów w formatach JPG i RAW. JPG to format skompresowany zajmujący mało miejsca na karcie pamięci ale posiadający podstawową wadę jaką jest jego jakość. Format RAW oferuje nam znacznie wyższą jakość zawierającą wszystkie informacje zarejestrowane przez matryce ale wymagający dodatkowej obróbki na komputerze. Oba formaty używane posiadają zarówno wady i zalety  które mają znaczący wpływ na to jaki aparat zakupimy.
 • Format RAW to swoisty odpowiednik analogowego negatywu ,zawierający wszystkie informacje zarejestrowane przez matryce. Aby móc zobaczyć zdjęcie musimy go „wywołać” za pomocą programu na komputerze.Każde zmiany takie jak balans bieli, ostrość, nasycenie mogą być przez nas modyfikowane i w łatwy sposób możemy wrócić do ustawień początkowych co stanowi swoistą zaletę tego formatu.
 • Inaczej sytuacja wygląda przy formacie JPG, gdzie aparat podejmuje wiele decyzji samoczynnie. Ustawienia przy których zostało zrobione zdjęcie takie jak balans bieli ,nasycenie, odszumianie, ostrość w sposób stały zostają przypisane do danego zdjęcia. Jedynym sposobem zabezpieczenia zdjęcia przed dokonywanymi zmianami jest wykonanie kopii pliku co stanowi dużą wadę w porównaniu z formatem RAW. Jeśli już robimy zdjęcia na formacie JPG musimy zadbać o to by wszystkie parametry zostały poprawnie dobrane. Oczywiście istnieje możliwość zmiany tych parametrów na komputerze ale każda ingerencja w powstałe zdjęcie powoduje spadek jego jakości. Największą różnicą pomiędzy tymi formatami polega na sposobie zapisywania informacji o barwie. W JPG zapis jest 8-bitowy oznaczający , że na każdy kanał(zielony ,niebieski, czerwony) przypada 256 odcieni. Większość matryc zapisuje pliki RAW w postaci 12-bitowej co daje nam olbrzymią ilość odcieni przypadającą na każdy kanał – 4096. Osobiście używam tylko formatu RAW i polecam go każdemu.

 

FORMAT RAW

ZALETY:

 • -Wysoka jakość obrazu z zapisem 12 lub nawet 14 bitowym
  -Możliwość zmiany parametrów bez straty jakości takich jak balans bieli,nasycenie itp
  -Możliwość powrótu do ustawień powrotnych bez konieczności wykonywania kopii zdjęcia
  -Więsza ilość informacji w jasnych obszarach fotografii

WADY:

 • -Dłuższy zapis na karcie pamięci
  -Wymagany komputer do obróbki zdjęcia
  -Wymaga większej przestrzeni na karcie pamięci oraz na dyskach.
  -Nie każdy aparat jest wstanie zapisywać obraz w tym formacie

 

FORMAT JPG

ZALETY:

 • -Szybszy zapis w porównaniu do formatu RAW
  -W przypadku poprawnego nastawienia parametrów nie wymaga obróbki
  -Szybki podgląd wykonanego zdjęcia

WADY:

 • -Zapis tylko 8 bitowy co daje 256 odcieni na każdy kolor
  -W przypadku złych nastawów zdjęcie często jest nie do odratowania
  -Wady spowodowane kompresją

Odpowiedź do artykułu “RAW czy JPG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »